OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud ještě nejste přesyceni všemožnými post odnožemi hudby a stále vás neomrzelo nekonečné omílání inspirací ISIS, MONO, PELICAN a dalších zasloužilých skupin, pak vám nic nebrání nasadit si do uší i album Němců DATURAH. Jedná se totiž o jedny z těch šikovnějších následovníků post-rockové vlny, a to i přesto, že na jejich albu „Reverie“ není příliš překvapení nebo neotřelých struktur. DATURAH se drží konzervativnějšího přístupu, ale nalezneme i dnes tolik oblíbené „cizí“ vlivy (například math rockové), bez kterých by současný post-rock asi umíral na nudu. I díky tomu působí album vyváženě s důrazem na citlivě poskládané aranže. Přes značné stopáže udržuje skupina „dějovost“ svých skladeb a rozvláčné náladové části se táhnou přesně do té dálky, která je ještě únosná. To vše i díky kombinaci různých poloh, které často odkazují k věhlasnějším vzorům (lehké vzdušné pasáže jako by někdy vypadly z dílny MOGWAI, ale najdou se i těžké cákance ne nepodobné starším CULT OF LUNA), ve své kombinaci jsou však opravdu funkční. Nosným prvkem zůstává výrazná kytara, která není rozmělněna pod nánosem hlukových stěn, DATURAH totiž své nápady nemusejí schovávat. Přes absenci originality se jedná o hudbu nápaditou a příjemně poslouchatelnou. Příznivci stylu tak mají šanci nalézt to co mají rádi, ostatní jen další post-rockovou nahrávku, jakých už je na světě zřejmě víc než dost.
7 / 10
Vydáno: 2008
Vydavatel: Golden Antenna/Graveface Records
Stopáž: 59:54
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.